Vindeln - länk till startsida

Artikeln publicerades 20 maj 2024

Sökwebben är stängd

15 maj var sista dagen att ändra din gymnasieansökan. 28 juni (på kvällen) kan du logga in på sökwebben och se ditt slutliga antagningsbesked.

Ansökan till lediga platser

Efter den första reservantagningen är gjord i början av augusti kan du söka till lediga platser på program där det inte står några reserver på kö och det finns platser över. Ansökan kan du göra på en blankett eller med en e-tjänst. Instruktioner publiceras på vår hemsida den 6 augusti.

Sen ansökan

Om du vill ändra något i din ansökan efter sista ansökningsdag kan du lämna in en sen ansökan. Det innebär att alla dina val blir sena och du hamnar sist i kön, även om du har högt meritvärde. Kontakta Gymnasieantagningen så förklarar vi mer om hur det går till.